W 2012/2013 – 200mln na kierunki zamawiane

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 8 marca b. r.  ogłosiło IV edycję konkursu, który ma na celu zwiększenie liczby studentów na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych, uznanych przez ekspertów jako strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki. Pula środków przeznaczonych na projekty wyłonione w tegorocznym konkursie to 200 mln zł.

Konkurs, organizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przeznaczony jest dla szkół wyższych posiadających uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na  kierunkach zamawianych. Wnioski można składać do 13 kwietnia 2012 r. Realizowany od 2008 r. program kierunków zamawianych to nie tylko dofinansowanie uczelni, ale także bezpośrednie wsparcie dla studentów. W ramach uatrakcyjniania kształcenia pieniądze przeznaczane są m.in. na programy wyrównawcze adresowane do studentów I roku oraz na motywacyjne stypendia dla najlepszych w wysokości nawet 1000 zł miesięcznie.

Wyłonione w konkursie uczelnie otrzymają również dodatkowe środki na:
- unowocześnienie programów studiów,
- zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wybitnych specjalistów,
- kursy i staże odbywane u potencjalnych pracodawców,
- wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom,
- udział studentów w konferencjach naukowo-technicznych.

Lista kierunków zamawianych, obejmująca w ubiegłorocznych konkursach automatykę i robotykę, biotechnologię, budownictwo, chemię, energetykę, fizykę i fizykę techniczną, informatykę, inżynierię materiałową, inżynierię środowiskową, matematykęmechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, ochronę środowiska i wzornictwo, poszerzona została w tym roku o dwa specjalistyczne kierunki: inżynierię chemiczną oraz technologię chemiczną i procesową. Oprócz studiów na wymienionych kierunkach absolwenci szkół średnich mogą wybierać także makrokierunki, kierunki unikatowe i studia międzykierunkowe z dziedziny nauk ścisłych.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

14. Sierpień 2012 by efekty@efekty.net
Categories: Aktualności | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *