Uczelnie wspierają studentów kierunków zamawianych

Kierunki zamawiane są uznawane przez ekspertów za najważniejsze dla polskiej gospodarki. W konkursie zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju unijne dofinansowanie otrzymały 93 najlepsze projekty zgłoszone przez uczelnie. 21 z nich dotyczy studiów informatycznych!

Uczelnie, które zakwalifikowały się do programu Kierunków Zamawianych zaoferują swoim najlepszym studentom stypendia motywacyjne w wysokości do 1000 zł miesięcznie. Ale to nie wszystko – władze szkół wyższych zachęca do studiowania w ramach programu organizując konkursy naukowe np. Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie zorganizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową na kierunku Mechatronika,oraz organizując staże i praktyki w atrakcyjnych firmach z Polski i zagranicy.

W pierwszej pilotażowej edycji programu Kierunków Zamawianych, która zakończyła się w ubiegłym roku, zaobserwowano większą, niż założono w projektach, liczbę osób, które rezygnowały ze studiów w trakcie ich trwania. Z analiz przeprowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wynika, że średnio 25% studentów przyjętych na kierunek zamawiany nie ukończyło studiów. Uczelnie wyższe, aby zmniejszyć tę liczbę, zapewnią pomoc w nauce trudnych przedmiotów organizując kursy wyrównawcze, szczególnie tym studentom, którzy zostali słabiej przygotowani do studiów przez szkoły średnie i mogą nie radzić sobie z nauką.

 

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Uczelnie wspierają studentów kierunków zamawianych, 5.0 out of 5 based on 1 rating

14. Sierpień 2012 by centrum.efekty@efekty.net
Categories: Aktualności | Tags: , , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *