Kierunki zamawiane – najłatwiejsza rekrutacja

Uczelnie zachęcają maturzystów do studiowania na kierunkach zamawianych.  W tym roku studiować będzie można m.in. na informatyce, mechatronice, automatyce i budowie maszyn, ochronie środowiska lub energetyce. W ramach dofinansowania uczelnie przygotowały atrakcyjną ofertę edukacyjną, która ma zachęcić maturzystów do wyboru jednego z tych kierunków.

Studenci rozpoczynający naukę w ramach programu kierunków zamawianych mają szansę otrzymać stypendium w wysokości 1000zł. Uczelnie przygotowały także ciekawą ofertę praktyk i staży oraz konkursy i turnieje naukowe z atrakcyjnymi nagrodami. Nowoczesny program studiów na kierunkach zamawiany realizowany będzie przez najlepszych wykładowców, a studenci będą mogli zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach.

Niż demograficzny oraz mała liczba osób, która otrzymała wysokie noty na maturze z kierunków ścisłych sprawia, że na atrakcyjny kierunek zamawiany można się łatwo dostać. Szansę na rozpoczęcie nauki mają nawet ci, którzy uzyskali małą liczbę punktów na maturze z fizyki lub matematyki. Należy jednak pamiętać, że studia na politechnice, na kierunkach technicznych i specjalistycznych są bardzo trudne.

Uczelnie robią wszystko żeby zachęcić do studiowania na kierunkach zamawianych. Są one jednak rozliczane nie z liczby studentów, ale z liczby absolwentów. Pierwsze trzy lata programu pokazały, że wiele osób zrezygnowało w trakcie nauki lub nie zaliczyło trudnych egzaminów. Przyczyn takiego stanu rzeczy mogło być wiele, ale z pewnością dużo osób zachęconych wysokim stypendium nie zdawały sobie sprawy, że są to studia bardzo trudne. Uczelnie wyższe przyjmowały natomiast maturzystów, którzy nie byli odpowiednio przygotowani do rozpoczęcia studiów technicznych.

W ramach programu władze uczelni przygotowały więc program zajęć wyrównawczych m.in. z matematyki lub fizyki, dla tych studentów, którzy mogą mieć problem z zaliczeniem egzaminów. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się już we wrześniu, aby studenci nie mieli opóźnień w realizowaniu programu studiów podczas roku akademickiego. Na osoby zachęcone do rozpoczęcia nauki na jednym z  kierunków zamawianych czekają nie tylko udogodnienia w postaci stypendium, ale przede wszystkim ciężka praca i bardzo dużo nauki. Zajęcia wyrównawcze z pewnością pomogą poradzić sobie z trudnymi zagadnieniami i nauczą metodycznego podejścia do tematu, którego często brakuje absolwentom szkół średnich. Maturzyści chętnie decydują się na studia, po których łatwiej będzie można znaleźć pracę. Ci z nich, którzy rozpoczną w październiku studia na kierunkach zamawianych powinni się jednak przygotować, że będą musieli poświęcić dużo pracy i czasu żeby ukończyć studia.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Kierunki zamawiane - najłatwiejsza rekrutacja, 5.0 out of 5 based on 1 rating

16. Sierpień 2012 by centrum.efekty@efekty.net
Categories: Aktualności | Tags: , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *