Coraz więcej chętnych na kierunki zamawiane

Rok temu o jedno miejsce na uczelniach technicznych ubiegały się cztery osoby, na uniwersytetach liczba ta jest mniejsza i wynosi 3,3 kandydata na miejsce. Zdaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to zasługa kierunków zamawianych. Aż 31% maturzystów wybrało kierunki matematyczne, techniczne lub przyrodnicze.

„Na liście 20 najpopularniejszych kierunków studiów aż jedna trzecia to kierunki ścisłe i techniczne. Popularność niektórych kierunków wzrosła dwukrotnie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba kandydatów na kierunku informatyka wzrosła o ponad 46 proc., na kierunku mechanika i budowa maszyn – o ponad 120 proc., a kierunku budownictwo – o prawie 180 proc.” – informuje ministerstwo.

Pierwszy rocznik, który został objęty programem kierunków zamawianych, właśnie ukończył studia. Liczna absolwentów sięga 3,6 tys. Z przeprowadzonych badan wynika, że stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie bardzo motywowały studentów do nauki a zajęcia wyrównawcze czy udziały w konferencjach i wyjazdy studyjne urozmaicały naukę. Wskaźnik ukończenia studiów na kierunkach zamawianych wyniósł ponad 80%.

Podobne artykuły:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

14. Sierpień 2012 by efekty@efekty.net
Categories: Aktualności | Tags: , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *